Na co zwrócić uwagę wybierając męską koszulę?

Dopasowanie odpowiedniej koszuli męskiej może wydawać się wyzwaniem. Ze względu na mnogość fasonów, materiałów i rodzajów odzieży z tej kategorii odnalezienie właściwego ubrania może wymagać dłuższego namysłu. Rozpoczynając poszukiwania koszuli warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Co należy wiedzieć na ten temat?

Najważniejsze aspekty doboru koszuli

Planując zakup ubrania z tej kategorii powinno się zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego rozmiaru, fasonu oraz materiału. Wielkość dotyczy zarówno rozmiaru samego ubrania, jak i kołnierzyka. Krój ubrania musi zostać dopasowany do okazji, reszty stroju oraz posiadanej sylwetki. Zastanawiając się nad tym, jak wybrać koszule męską, nie należy zapominać o dopasowaniu odpowiedniego materiału. Tkanina, z której wykonano ubranie musi zapewniać odpowiednią termoregulację i oddychalność. Oprócz komfortu osoby noszącej element odzieży ważne jest dopasowanie wyglądu koszuli do okazji. Jak wybrać odpowiedni model?

Rodzaje koszul męskich

Poszukując koszuli w odpowiednim rozmiarze, należy, oprócz jej wielkości, wziąć pod uwagę fason. Do najbardziej popularnych zalicza się takie kroje jak regular fit, slim fit oraz casual lub relaxed. Pierwszy z nich to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Ubrania z tej kategorii posiadają dość prosty krój bez wyraźnego wcięcia w talii. Doskonale dopasowują się więc do potrzeb osób o średniej budowie ciała. Koszule tego typu w odpowiednio dobranym rozmiarze nie będą nadmiernie podkreślały kształtu sylwetki.

Szczuplejszym osobom chcącym delikatnie zaznaczyć swoje wcięcie w talii zaleca się wybór ubrań typu slim fit. Bardziej dopasowane modele uwydatnią kształt sylwetki. Niektóre marki oferują też koszule typu super slim, dedykowane szczególnie szczupłym klientom. Ubrania dopasowane do typu sylwetki to rozwiązanie szczególnie pożądane przy szczególnych okazjach i w przypadku eleganckich stylizacji. Świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie garniturów i smokingów. Co warto wiedzieć o modelach typu casual?

Luźniejsze stroje do noszenia na co dzień

Coraz częściej spotykany w sklepach fason określany jako casual lub relaxed to koszule, które nie przylegają do ciała. Zwykle są stosunkowo długie i luźne. Często nosi się je jako element wierzchni, na który nie zakłada się już marynarki. Osoby rozważające zakup takich modeli powinny wiedzieć, że będą one doskonałym uzupełnieniem stylizacji z jeansami noszonych w czasie wolnym. Sprawdzą się też w miejscach pracy, w których nie trzeba przestrzegać eleganckiego dress code’u. Jak wybrać rozmiar i materiał wykonania koszuli?

Jak dopasować rozmiar koszuli do własnych potrzeb?

W przypadku koszul męskich, podaje się zwykle rozmiar samego ubrania oraz wielkość kołnierzyka. Po określeniu, jaki fason będzie tym odpowiednim, warto dokładnie zmierzyć swoje ciało. Potrzebne mogą być takie wymiary jak wzrost, obwód klatki piersiowej, długość rąk i obwód szyi. Posiadając wymienione wartości bez problemu można dopasować odpowiednią koszulę na podstawie tabeli rozmiarów. Należy pamiętać o tym, że eleganckie modele powinny posiadać taką długość, aby można było estetycznie włożyć je w spodnie. Ważne jest, żeby materiał nie wychodził zza paska oraz nie tworzył fałd. Z kolei kołnierzyk po zapięciu powinien być wygodny i umożliwiać zmieszczenie pomiędzy materiałem a szyją jednego lub dwóch palców. Wielkość tej części koszuli podaje się zwykle w centymetrach. Poszczególne rozmiary oznaczają dokładną długość kołnierzyka. O czym jeszcze należy pamiętać?

Dobór właściwego materiału

Przy kupowaniu koszuli warto przywiązać szczególną wagę do rodzaju i jakości tkaniny. Do najbardziej popularnych zalicza się bawełnę. Poszczególne marki mogą jednak oferować egzemplarze z włókien różnej klasy. Bardziej casualową opcją, chętnie wybieraną w czasie upałów są modele lniane. Szczególnie eleganckie egzemplarze na lato to koszule wykonane z jedwabiu. Rodzaj i grubość tkaniny powinny zostać dobrane do pogody i okazji. Odpowiednio dopasowana koszula będzie wygodna i elegancka.